Kastilie a León. Rozpálené srdce Španělska.

Kastilie a León je jedno ze sedmnácti autonomních společenství Španělského království, z nichž je největší. Tento správní celek se rozkládá u východních hranic Portugalska, ve vnitrozemí na severu Španělska. Toto autonomní společenství vzniklo spojením dvou historických území a to se Starou Kastilii a s menší Leónou. Vallioda je správním střediskem tohoto autonomního celku. Tento autonomní celek se následně dělí na devět provincií, což jsou Zamora, Valladolid, Soria, Segovia, Salamanca, Palencia, León, Burgos a Ávila. Kastilie a León je převážně ohraničen pohořími, například Leónské pohoří, Iberské pohoří, Kantaberské pohoří, Kastilské pohoří.
astorga katedrála.jpg
Na západě hranici s Portugalskem tvoří řeka Duero, dále sousedí s mnoha dalšími autonomními společenstvi, jmenovitě například s Madridem, Baskicke a na jihu s Extremadurou (můžete si o ní přečíst krásný článek). Hory jsou ideální především pro letní pěší výlety a cyklistiku. Centrum regionu se nachází v průměrné nadmořské výšce 800 metrů nad mořem na náhorní plošině. Tento region vskutku překypuje památkami. Již hlavní správní centrum autonomního společenství Kastilie a León Valliod má co nabídnout. Je to největší aglomerace v regionu a může se pyšnit náměstím Plaza Mayor s radnicí z počátku dvacátého století a zachovalými měšťanskými domy. Dále se může město pochlubit Catedral de Nuestra Señora de la Asunción de Valladolid.
astorga katedrála ve španělsku.jpg
Druhá největší aglomerace v regionu, Burgos, se mže pochlubit Santa Iglesia Catedral Basílica Metropolitana de Santa María de Burgos. Třetí největší město v Kastilii a Leónu je Salamanca. Zde se nachází nejstarší, doposud fungující univerzita ve Španělsku, chrámem a klášterem San Esteban a počátky města sahají až do dob Říše říše. Zde se ukazuje jedna zajímavost a to je pobožnost Španělů v dobách nejen minulých.