Posviťme si na to

Při rozmisťování světla bychom si měli ujasnit, především za jakým cílem nám má světlo danou část osvítit. Také samozřejmě je dobré popřemýšlet o barvě světla. To neznamená, že si nakoupíme různě barevné žárovky a tím si vytvoříme malou diskotéku. To vůbec ne. Každý světelný zdroj má svoji barvu působnosti. Odborně se tomu říká teplota chromatičnosti a je značena v Kelvinech (K). Můžeme ji vnímat od chladných tónů, až po žlutou teplou.
bar v kuchyni
–           Jasné bílé světlo je naprosto ideální pro zaměření detailů, tím skutečně podporuje naši aktivní činnost. 4 000 Kelvinů a samozřejmě více nám dává přehled i o nejmenších detailech a nenamáháme tolik zrak, tudíž nejsme ani tak moc unaveni.
–          Teplé odstíny fungují zase opačným způsobem a to spíše relaxačně, zkrátka dokážou navodit odpočinkovou atmosféru.
Je určitě vhodné sledovat na krabičce nabízené žárovky i index podání barev, který se značí CRI a ten udává údaj, jak moc je dané světlo podobné slunečnímu svitu a jak se bude barva při rozsvícení na nás tvářit. Jeho hodnota je vyznačena v rozmezí 0 – 100 a čím je číslo nižší, tak tím bude větší zkreslení barvy.
prodej lustrů

Rozmístění světla

Díky poměrně velké nabídce je možné si zvolit do každého prostoru jiné osvětlení, což je naprostý komfort. Dříve se hodně využívalo obyčejných nebo halogenových žárovek, to ovšem je nyní úplně jinak. Celkem rychle a slušně je nahradily moderní LED zdroje. Však aby ne, dokážou totiž být velmi úsporné a šetří i náš rodinný rozpočet, navíc jejich světlo je spolehlivé a i údaje při nákupu jsou uvedeny pro nás naprosto srozumitelně. U LED žárovek je ještě jeden spolehlivější údaj o světelném toku a ten se pak udává v lumenech (lm). Obecně platí, že by mělo být v místnosti jedno centrální svítidlo jasné barvy slunečního svitu a pak by měly být prostory doplněny různými zdroji, podle aktivity. Například v kuchyni se vyplatí mít osvícenou linku, ostrůvek nebo jídelní stůl, v obývacím pokoji bude naprosto skvělá čtecí lampa a podobně. Různorodost osvětlení dodá samotnému bytu nejen dekoraci, ale i správný design.