Sítě na trampolínu jsou základní bezpečnostní příslušenství

Skákání na trampolínách je oblíbená zábava, která si získává stále více příznivců. Aby se však neproměnila v hororovou scénu, která má dohru v úrazové ambulanci nebo dokonce na operačním sále, musí se dodržovat jistá pravidla. Mezi ně také patří zabezpečovací pomůcky, jako jsou ochranné sítě a kryty pružin.

černoch při výskoku

Bez ochranných prvků to nepůjde

Sportovní nářadí a pomůcky lidé využívají již desítky let. Za tu dobu prošly dlouhým vývojem a v současné době se zaměřujeme nejen na jejich funkčnost, ale také na dostatečné zabezpečení. Možná si ještě dokážete vybavit, pokud jste dříve narození, že ještě ke konci dvacátého století bylo spíše raritou spatřit na silnici cyklistu v ochranné helmě. Dnes jsou cyklistické helmy dokonce povinné pro děti a doporučují se i dospělým. Podobná pravidla panují i na lyžařských svazích a pro in-line bruslení a skateboardy. Výjimkou by neměly být ani trampolíny.

Ochranné sítě – síť na trampolínu je základní zabezpečovací pomůckou, co by neměla chybět u žádného výrobku, který využívají amatérští cvičenci. Jedná se totiž o gymnastické náčiní a právě gymnastika je jedním ze sportovních odvětví, kde dochází k největšímu počtu úrazů. Gymnastika se opírá o působení setrvačné síly na lidské tělo a mnohdy si neuvědomujeme její důsledky při provádění některých cviků. Ostatně na YouTube je k vidění mnoho různých riskantních karambolů, které na trampolínách předvádí i lidé bez dostatečné průpravy a kondice.
muž při výskoku

Kryt obvodových pružin – podobně nezodpovědné je ponechat odkryté pružiny po obvodu odrazové plochy. Chodidlo zaklíněné mezi nimi může způsobit vážný úraz, např. zlomeninu prstů a kůstek v nártu, výron v kotníku, natažené vazy atd. Kryty se vyrábí z pevného a odolného PVC a měly by se stát naprostou samozřejmostí jak u výrobků v exteriéru, tak i u malých trampolín pro skákání v dětském pokoji.