Škodí nebo neškodí mobilní telefon našemu zdraví?

Hlavně mladí lidé si v dnešní době neumí svůj život bez mobilního telefonu představit, je pro ně jednodušší napsat SMS zprávu, nebo pomocí nějaké aplikace, jako je např. Messenger nebo WhatsApp se spojit s přáteli. Vždyť i v kavárnách vidíme skupinky mladých lidí, kteří však nemluví spolu, ale každý drží v ruce svůj mobilní telefon. To je jedna věc, druhá je, jak moc nejen jim, mobilní telefony „škodí“.

Vědci z celého světa se v téhle otázce stále shodnout přesně nemohou, jediné co s určitostí prokázali je, že záření z mobilního telefonu může uškodit vyvíjejícímu se mozku. Proč tedy ale výrobci mobilních telefonů buď na krabičkách, nebo v návodu uvádějí – držte telefon při mluvení dál od ucha apod., mobilní telefon totiž škodí víc při mluvení než při poslouchání.

Několik příkladů, kdy Vám uškodit mohou je přesto jistých:
Škodí Vašim očím – dlouhodobé sledování displeje vede k vysušování očí, to může následně vést k různým zánětům a infekcím, to se netýká jen mobilních telefonů, ale také tabletů a počítačů. Pokud již sami máte malé děti, měli byste se vyvarovat dávat jim mobilní telefon jako hračku, abyste je zabavili, můžete tak předejít tomu, že Vaše dítě bude brzy potřebovat brýle.

Za další škodí Vaší pleti – pokud stále jen telefonujete a telefonujete, pokožka pod telefonem se potí mnohem víc než normálně a může docházet ke vzniku pupínků a různých vyrážek, které se mohou roznést po celém obličeji, podle vědců mobilní telefon obsahuje mnohem více bakterií než záchodové prkénko!

Hormon, který pomáhá zdravému spánku, se nazývá melatonin – a právě ten mohou mobilní telefony narušit, proto pokud jste např. pracovně nuceni často telefonovat přes den, alespoň v noci si nedávejte mobilní telefon do ložnice.

V neposlední řadě, ač si to možná mnoho z nás nebude chtít připustit, mobilní telefony kazí, mnohdy až ničí mezilidské i partnerské vztahy, s lidmi a hlavně s těmi nejbližšími bychom měli komunikovat „přímo“ a ne „po síti“, v první řadě zpráva nikdy nevyzní tak, jak je myšlena, a druhá strana ji může špatně pochopit, v druhé řadě chybí DOSTATEČNÁ KOMUNIKACE.