Svět našich babiček versus dnešní služby

Naše babičky a prababičky opravdu neměly snadný život. Musely zvládnout domácnost jen se svýma rukama. Chyběly jim domácí spotřebiče, polotovary, jídla v sáčku, mražená jídla. Tohle vše je nám naprosto samozřejmé. Ani bychom si dnešní svět neuměli bez těchto výrobků představit. Stejnou úlohu, která také pomáhá pracujícím hospodyňkám, jsou služby. Žijeme – li ve větším městě, máme vcelku výběr v nabídce služeb, které si můžeme nasmlouvat a využít jejich pomoc.

Jaké služby jsou v nabídce
1/ Úklidové služby
Tato služba je velmi využívaná. Využívají jí jak mladé matky, které z důvodu péče o malé dítě nemají čas na velký úklid, tak hospodyňky středního věku, které jsou velmi zaměstnané a nemají čas po příchodu z práce ještě gruntovat. Stejně tak tyto služby velmi využívají senioři, pro které je velký úklid již nad jejich síly.

2/ Donáška obědů
Pro mnohé domácnosti je velkou pomocí dovoz hotových jídel. Senioři tuto službu využívají pro svou sníženou schopnost si jídlo uvařit. Rodiny, kde jsou vytížené obě strany, je velmi příjemné vyřešit večeři tak, že vyjmeme hotové jídlo z nosiče, ohřejeme a můžeme si pochutnávat.

3/ Hlídání dětí
I žena na mateřské dovolené má právo na své volno. Psychologové říkají, že k udržení duševního zdraví matky je vhodné, aby alespoň jedno odpoledne v týdnu měla sama pro sebe. Maminka si pak může zajít ke kadeřníkovi, na kosmetiku, podívat se po nové módě nebo si sednout ke kávě s kamarádkou. Pro takové účely jsou agentury, které mají spolehlivé pracovníky, které na objednávku dítě pohlídají v určený čas. Některé rodiny využívají tyto služby dlouhodobě každý den místo umístění dítěte do jeslí nebo školky.

4/ Hospodyně
Velké a mnohočlenné rodiny si dnes velmi často najímají přes agentury hospodyně. Tato paní má na starosti vše kolem úklidu, kuchyně, doplnění potravin a další služby, které si rodina ve smlouvě domluví. Některé hospodyně také obstarávají domácí zvířata, pomáhají při hlídání dětí a často tak zapadnou do rodiny, že se zúčastňují i rodinných dovolených.
Všechna tato pomoc má jeden jmenovatel, který je pro někoho bezproblémový, pro jiného velký problém. Tyto služby jsou placené a nejsou levné. Ne každá rodina dosáhne svými výdělky na to, aby mohla z rodinného rozpočtu zaplatit tuto příjemnou výpomoc.