Za komunistů bylo líp

Určitě jste si všimli, že někteří starší lidé říkají, že za komunistů bylo líp. A začnou s výčtem výhod. Mléko stálo dvě koruny, rohlík čtyřicet haléřů, existovaly sociální jistoty, každý měl své zaměstnání, co víc, kdo nepracoval, byl stíhaný pro příživnictví, existovaly bezúročné novomanželské půjčky, byty dostávali lidé zdarma. Agitace je tak silná, že i lidé, kteří komunismus neprožili, dokážou věřit tomu, že to byla vysněná doba, ale bylo tomu skutečně tak?

psací stroj a kniha

V obchodech chybělo základní zboží, bez úplatku Vám neošetřili ani zuby, bez protekce se děti neměli šanci dostat na školu, stejně tak bez vhodného rodinného profilu. Především ovšem komunistický režim jako takový má na svědomí mnohem více lidských životů než druhá světová válka. Je to režim, který je založený na lži. Mnoho lidí jim uvěřilo. Představte si tu hroznou dobu první poloviny dvacátého století. První světová válka, kdy byly poprvé využity chemické zbraně, období velké ekonomické krize a hyperinflace koncem dvacátých a v třicátých letech, hrůzy druhé světové války. A pak je tady idea spravedlivého komunismu. Nelze se divit lidem, kteří všechny tyto hrůzy prožili, že tomuto ideálu uvěřili a vedli k tomu i své děti. Kdo by tušil, že po všech těch hrůzách, nastanou hrůzy další.
televize retro

Starší lidé na tento režim vzpomínají s nostalgií, protože to byla doba jejich mládí. Pro každého člověka je nejkrásnější ta doba, kdy byli mladí a plní ideálů.  Ale když si všimnete starších lidí, poznáte, jak hluboce jsou touto dobou poznamenaní. Především je to ta potřeba mít vše nalinkované. Pro tyto lidi je velmi obtížné jednat samostatně a vytvářet si svůj vlastní relevantní názor. I když se jim daří poměrně dobře a dokonce jsou relativně zdraví, jsou v tomto ohledu nepochybně obětí režimu.
mapa pod foťákem

Náš režim určitě není ideální. Takový ani neexistuje. Ale srovnání, že tehdy bylo líp, určitě nemůže obstát. Je třeba neohlížet se zpět, ale pracovat na řešeních. Už kvůli budoucím generacím.