Capoeira

Víte, který je nejoblíbenější sport v Brazílii? Každý trochu sportovně orientovaný jistě bez zaváhání odpoví, že fotbal. A který je druhý nejoblíbenější sport v téže zemi? Na to dokážou odpovědět jen někteří. Druhý nejoblíbenější sport v Brazílii je capeira. Jedná se o taneční styl a bojové umění v jednom. Působí jako akrobatický tanec, je doprovázený původní hudbou.
tanec capoeira
Tento neobyčejný sport, se stává velmi populární také u nás. Najdeme celou řadu sportovních oddílů. Velmi často se můžeme setkávat na různých veřejných exhibicích, na kterých můžeme obdivovat zdatnost a obratnost sportovců. Nutno říci, že v tomto sportu, vzhledem k jeho fyzické náročnosti, platí, čím dříve začnete, tím lépe. Je to vhodná aktivita pro již malé děti. Jedná se zároveň o aktivitu vhodnou pro například hyperaktivní děti.
Nyní si pojďme o tomto sportu říct víc. Bojový tanec pochází ze zemědělské oblasti a jedná se o bojové umění utlačovaných otroků. Je syntézou africké, původní brazilské a evropské kultury. V minulosti se jednalo o obranu beze zbraní proti zlodějům, násilníkům a lupičům a někdy také proti zlým otrokářům. Byla zakázána, ale otroci ji nadále nelegálně provozovali jako tanec. Tanec obsahuje celou řadu akrobatických prvků a říká se, že capoeira se vyvinula v moderní breakdance, ale je to pouhá domněnka.
trénink capoeiry
Brazilská vláda vůči tanečníkům postupovala velmi brutálně, takže stačilo, aby otrok jen pískal melodii a už to bylo považováno za projev capoeiry.
Naštěstí nastal zlom, díky státním změnám v roce 1972 se bojový tanec stal legálním, co více stal se uznávaným a populárním bojovým uměním a jak již bylo řečeno, po fotbalu se jedná o druhý nejoblíbenější sport v Brazílii a je velmi oblíbený nejen tam. Pokud hledáte vhodnou aktivitu pro své dítě (a nejen pro chlapce), možná by právě toto stálo za zvážení.