Je nutná dieta, nebo postačí jen menší změny?

Když víte, proč snadno nabíráte na váze, je docela snadné proti tomu bojovat. Problémy s jídlem mohou pramenit z různých zdrojů, ať už jde o zbytečné přejídání, deprese nebo neovladatelnou chuť k jídlu, kterou nemůžete zastavit. Zdravější život však nemusí začínat dramatickým dietním zlomem. Stačí pár triků a malých změn ve vašem životním stylu, a kila půjdou dolů sami.

1.       Nakupovat choďte vždy najezení. Ne nadarmo se říká „velký hlad, velké oči“. A když si ještě k tomu doma napíšete seznam, nebudete kupovat zbytečnosti, které byste pak jedli navíc.
2.       Používejte menší talíř. Pokud jíte ze zbytečně velkého, máte pak pocit, že jste se najedli málo, než je tomu ve skutečnosti.
3.       Jezte laskavě a s vědomím, že díky stravě se o své tělo staráte, ne ho odrovnáváte. Úpravu jídelníčku berte pozitivně.
4.       Jezte pomalu. Jídlo nehltejte, ale naopak si vychutnejte každé sousto. Jedině tak se budete brzy cítit najezení a sníte toho mnohem méně. Dopřávat si můžete i svá oblíbená jídla, o kterých víte, že nejsou vůbec dietní.
 
5.       Nejezte sami. Ve společnosti vždy chutná lépe a sníte o mnoho menší porci, než kdybyste jedli sami.
6.       Před jídlem se napijte vody s citrónem. Díky tomu se hubne výrazně rychleji než při nejrůznějších dietách.
7.       Zařaďte do svého jídelníčku dostatek vlákniny, díky níž jídlo prochází trávicím traktem mnohem snadněji.
8.       Přemýšlejte, co jíte. Jídlo by mělo obsahovat kvalitní bílkoviny, vitamíny a vlákninu.
 
9.       Jezte! Pokud se necháte vyhladovět, donutí vás to následně sníst i to, co vám nechutná. Mezi jídlem byste si měli udělat pravidelné tříhodinové pauzy.
10.   Obklopte se zdravými pochoutkami. Nezdravé věci raději vyhoďte, aby vás zbytečně nelákaly.
11.   Zkuste chodit pěšky. I sebemenší pohyb je zdravý. Chůze je pro nás nejpřirozenější pohyb, a navíc je časově i finančně nenáročná.