Mít nebo nemít pejska z útulku?

V útulku se často nachází nejen psi, kterých se majitel pro nežádoucí potíže zbavil, ale také psi, kteří měli smůlu na nezodpovědného majitele, kterého pes omrzel nebo se mu přestal hodit do života. Psa tam mohl odložit také majitel, který se o něj nemohl starat z finančních důvodů.

Pro výběr psa je nejideálnější útulek, kde vás pustí dovnitř, abyste si mohli nejen prohlédnout všechna zvířata, ale abyste s nimi mohli navázat kontakt. Vzájemné sympatie jsou jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru. Pokud můžete, vezměte psa na delší procházku, a pozorujte jeho reakce na vás. Dejte mu příležitost se projevit a navzájem si spolu vyzkoušejte, jak vám to spolu bude fungovat.
Ideální je, když je známa minulost psa, protože se tak snadněji vyberou vhodní majitelé. Ovšem většina osudu psích obyvatelů útulku zůstane utajena. Než se tedy rozhodnete vzít si pejska z útulku, zvažte všechna pro a proti.

§  Každé zvíře z útulku má zraněnou duši. Předchozí majitel ho mohl týrat, ať už slovně, nebo fyzicky. I pouhé uvázání zanechá šrám na duši. S tím musíte vždy počítat.
§  Pokud se rozhodnete pro dospělého psa, je složité najít si k němu cestu a získat jeho důvěru. Když přijdete na to, co má rád a co mu dělá dobře, jste na dobré cestě. Naopak je potřeba vyhýbat se věcem, ze kterých má strach, ať už jde o zbytečný hluk nebo rychlé pohyby. Vaše chování je potřeba tomu přizpůsobit, i když to může trvat měsíce i roky, než si pejsek zvykne. Pomoci by vám mohli zkušení cvičitelé psů.

§  Psa byste si měli z útulku vzít jedině tehdy, pokud jste 100% rozhodnuti. Určitě by v tom neměla hrát roli vaše lítost, která by nakonec pejskovi ublížila. Váš přístup by měl být ohleduplný, ale normální.
§  Nezapomeňte si prověřit jeho zdravotní stav. Návštěva vašeho veterináře je více než vhodná, nechte si psa přeočkovat a prohlédnout, abyste předešli zbytečné nákaze.

§  Buďte trpěliví ve chvíli, kdy si pejska přinesete poprvé domů. Seznamování se s novým domovem mu může nějaký čas trvat.
§  Vhodný je také jeho výcvik. Jakmile si zvykne na nové jméno, je dobré s ním začít chodit na cvičák, kde se naučí nejen základům poslušnosti, ale zvykne si i na jiné psy.