Nedaří se vám ušetřit? S našimi tipy to zvládnete!


Určitě to znáte. Pokaždé se říkáte, že příští měsíc už určitě něco ušetříte. Jen co ale přijde výplata, začnete utrácet, a nakonec už jen toužebně vyhlížíte další výplatní termín. Opravdu je to tak těžké, ušetřit alespoň nějaké peníze?
porcelánové prasátko.jpg
Důležité je umět se aspoň trochu uskromnit a něco si odříci. Vynechejte jeden oběd v restauraci, jedno večerní popíjení a peníze, které takto ušetříte si dejte bokem. Úplně nejlepší je, pokud tyto peníze nenecháte v hotovosti, ale budete je mít na bankovním účtu. Ovšem pozor! Nenechávejte takto ušetřené peníze na svém běžném účtu, ale založte si účet druhý, nejlépe spořící. Většina nových bankovních domů vám umožní založit si účtů hned několik a to zdarma. Pokud budete mít takto ušetřené peníze oddělené od ostatních financí, bude méně pravděpodobné, že neodoláte a že je utratíte.
Nedokážete si oběd či večerní posezení odříci? Potom na celou věc můžete jít ještě jinak. Hned jak vám dorazí výplata a poplatíte nutné položky jako nájemné, faktury za telefon či internet a podobně, ze zbylých peněz vezměte určitou sumu a tu dejte bokem, ideálně opět na jiný bankovní účet. Nemusí to být moc, může to být třeba 10% ze zbylé části financí.
Pokud si takto začnete odkládat a s těmito odloženými penězi již nebudete do příští výplaty počítat, tak se opravdu naučíte šetřit. Ne nadarmo platí, že je vcelku jedno, kolik člověk vydělá. Obecně totiž platí, že čím více financí získáme, tím více jich chceme utratit a odmítáme spořit. Odmítání spoření je v určitém smyslu lidskou přirozeností, nesmíme si tedy myslet, že šetření a spoření má být příjemné. Ne, to není a nebude. Avšak pokud to i přesto vydržíme, odměnou nám bude skvělý pocit a obnos, se kterým později můžeme disponovat v případě nečekané události nebo v situaci, kdy si budeme chtít koupit něco hezkého na sebe či do bytu.
kalkulačka u propisky.jpg
Pokud vydržíte šetřit alespoň pár měsíců, bude to mít velmi pozitivní vliv na váš vztah k penězům. Naučíte se méně utrácet, lépe hospodařit a také si financí začnete více vážit. A není vůbec překvapivé, že mnohé jedince poté spoření zaujme natolik, že začnou šetřit mnohem víc, než by si zpočátku dovedli představit. A to je jen dobře.