Mobilní domy: Rychlé a levné bydlení

Mobilní domy, nejčastěji nazývané Mobilheimy, jsou nevšední alternativou ke klasickým domům nebo bytům. Přemýšlíte však nad tím, zda jsou domy vhodné k celoročnímu bydlení? Jde především o typ mobilního domu.
starý bungalov
Typy mobilních domů
Pokud hovořme o mobilních domech, můžeme si pod tímto názvem představit dva různé výrobky.
Za prvé ten, který ve své původní podobě připomíná karavan. Mobilní domek však karavan opravdu není. Tyto mobilní domy sice mají skutečnou nápravu a kola a je možné odvézt dům na jiné místo, ale tyto typy pouze spadají do stejné kategorie karavanů a obytných přívěsů. Opravdu se jedná o tzv. mobilheim.
Dalším typem mobilních domů jsou ty, které jsou již kompletně vyrobeny a poté na pozemek umístěny jeřábem. Nejčastěji mají tyto mobilní domy klasické základy nebo základové pasy či patky. Na tento typ mobilního domu se proto nahlíží jako na normální stavbu. Pokud chcete tedy bydlet v mobilním domě celoročně, je lepší využít druhý typ, tedy typ, který nemá kola.
 malé domečky

Výhody a nevýhody bydlení v mobilním domě

Mobilní domy v České republice zatím nejsou rozšířené, ale přesto najdeme mnoho výhod oproti klasickým domům.
·         Mobilní dům a stavební povolení? Na mobilní domy nepotřebujeme žádné stavební povolení.
·         Cena – celoroční mobilní dům můžeme sehnat od 160 000 – 500 000 Kč.  Sezóní domky (neboli chaty) pak ještě levněji.
·         Mobilní domy jsou celkově finančně nenáročné bydlení, jeikož jednou dům zaplatíme a už téměř nepotřebujeme další investice, díky tomu, že domy bývají většinou kvalitní.
·         Rychlost opatření – pokud se rozhdneme koupit hotový mobílní dům, již večer můžeme bydlet. Zhotovení nového domu pak trvá týdny až měsíce.
Mobilní domy vypadají jako dokonalá forma bydlení, ale i přesto mají pár vad na kráse.
·         Některé mobilní domy nemusejí  mít pevné základy, což může být značný problém při živelných pohromách – záplavy.
·         Musíte mít vlastní pozemek s přípojkami na vodu, elektrický proud a plyn.

Pokud se tedy rozhodnete bydlet v mobilním domě, mějte na paměti všechny plusy a mínusy daného bydlení, své priority a myslete na to, že v mobilním bydlení je velká budoucnost, za posledních pár let se přeci jen mobilní domy stávají více a více oblíbenějším bydlením a dokonce i životním stylem.